Email marketing: kompletní průvodce

Marie Müllerová Aktualizováno

E-mail marketing pracuje s databází kontaktů přes newslettery, obchodní rozesílky, automatizace a transakční e-maily. V praxi nejde o posílání slev na celý seznam. Dobře nastavený e-mailing sbírá kontakty legálně, třídí je podle chování, posílá relevantní zprávy a měří výsledek v objednávkách, poptávkách nebo návratech na web.

Tvar „email marketing“ lidé hledají častěji, ale v textu používám typograficky správné „e-mail marketing“ a „e-mailing“. Litmus ve State of Email 2025 uvádí, že 35 % firem hlásí návratnost 10:1 až 36:1 a dalších 30 % firem 36:1 až 50:1. To není slib výsledku. Je to signál, že e-mailing může fungovat jako výkonnostní kanál, pokud má databázi, strategii, doručitelnost a měření.

Co je e-mail marketing

E-mail marketing je přímá komunikace se souhlasem nebo se zákonným zákaznickým vztahem. Patří do něj newsletter, jednorázová rozesílka, welcome série, opuštěný košík, reaktivační kampaň i transakční zprávy typu potvrzení objednávky.

V Česku se marketingové e-maily řídí hlavně zákonem č. 480/2004 Sb. a obecným nařízením GDPR. Zákon pracuje s obchodním sdělením a určuje, kdy můžete adresu použít pro marketing. GDPR řeší právní základ, rozsah zpracování osobních údajů a prokazatelnost souhlasu.

Prakticky potřebujete dvě věci. Kontakt získat legálně a mít důvod mu psát. E-mailová adresa není majetek bez omezení, ale osobní údaj svázaný s konkrétním účelem.

Z hlediska marketingu má e-mailing tyto role:

Role Příklad Typický cíl
Akvizice lead magnet, přihlášení k newsletteru získat kontakt
Retence post-purchase péče, doporučení dalšího produktu vrátit zákazníka
Výkon opuštěný košík, slevová kampaň objednávka nebo poptávka

E-mailing navazuje na obsahový marketing, placenou reklamu i optimalizaci webu. Pokud řešíte, čím databázi dlouhodobě plnit, začněte u článku Content marketing: kompletní průvodce.

Proč je e-mail marketing stále důležitý

E-mail je vlastněný kanál. Dosah na sociální síti nebo cena za proklik v placené reklamě závisí na platformě. Databázi kontaktů si firma buduje sama, i když pro rozesílku používá Ecomail, SmartEmailing, MailerLite nebo jiný nástroj.

DMA Consumer Email Tracker 2023 uvádí, že spotřebitelé ve Velké Británii řadili e-mail jako první kanál pro zprávy o slevách a nabídkách v 64 % případů. U nových produktů a služeb to bylo 53 %. Nejsou to česká data. Dobře ale ukazují, proč e-mail zůstává obchodně použitelný vedle vyhledávání a sociálních sítí.

Litmus v roce 2025 uvádí, že většina měřených firem se pohybuje v návratnosti 10:1 až 50:1. Omnisend v e-commerce reportu ukázal, že automatizované e-maily tvořily jen 2 % objemu odeslaných e-mailů, ale přinesly 37 % tržeb z e-mailového kanálu. Pro e-shopy z toho plyne jednoduchý závěr: výkon často neleží v další plošné kampani, ale v dobře načasované automatizaci.

E-mail marketing se nehodí firmě, která nemá co posílat a nechce pracovat s databází. Koupit databázi a rozeslat obecnou nabídku je právně rizikový a marketingově slabý plán.

Pro koho se e-mail marketing hodí

E-mailing dává největší smysl tam, kde se vztah se zákazníkem neuzavírá jedním kliknutím. E-shop potřebuje opakované nákupy, obsahový web návraty čtenářů, konzultant důvěru a B2B firma delší zahřívání poptávky.

U e-shopů má e-mailing přímou vazbu na chování: přihlášení k odběru, prohlédnutý produkt, opuštěný košík, objednávka, neaktivita. Klaviyo ve svých benchmarcích pro rok 2026 uvádí u e-mailových automatizací click rate 5,58 %, zatímco kampaně mají 1,69 %. Omnisend u automatizací uvádí 42,1% open rate, 5,4% click rate a 1,9% konverzní poměr.

U B2B je e-mailing pomalejší. Často nepovede rovnou k objednávce, ale k návratu na web, registraci na webinář, stažení podkladu nebo odpovědi obchodníkovi. Vyplatí se segmentace podle zájmu a fáze rozhodování. S dlouhým B2B prodejním cyklem nemám vlastní provozní zkušenost v rozsahu lead generation, proto bych ho nestavěla stejně jako e-shopový scénář.

E-mailing se obvykle nehodí pro firmy, které nemají pravidelný kontakt se zákazníkem, nemají obsah ani nabídku, nebo potřebují krátkodobý zásah publika. Tam může lépe fungovat PPC, SEO nebo přímý obchod.

Výhody a limity e-mail marketingu

Výhoda e-mailingu je měřitelnost. U jedné rozesílky vidíte doručení, otevření, kliknutí, objednávky, odhlášení i spam complaint rate. MailerLite ve svých benchmarcích pro rok 2025 uvádí průměrný open rate 43,46 %, click rate 2,09 % a unsubscribe rate 0,22 %. Omnisend v e-commerce datech za rok 2025 uvádí u kampaní 30,41% open rate, 0,74% click-through rate (CTR, míra prokliku z doručených e-mailů), 0,08% konverzní poměr a 0,20% odhlášení.

První limit je kvalita databáze. Velký seznam bez vztahu ke značce má menší hodnotu než menší databáze lidí, kteří nakoupili, stáhli si relevantní materiál nebo opakovaně čtou obsah. Druhý limit je doručitelnost. Gmail a Yahoo od roku 2024 zpřísnily požadavky na hromadné odesílatele: SPF, DKIM, DMARC, snadné odhlášení a nízká míra stížností na spam.

Třetí limit je kapacita. Nástroj sám nevymyslí nabídku, segmentaci ani text. V obsahovém provozu jsem viděla, že automatizace bez kontroly výstupu rychle snižuje kvalitu. U e-mailingu to platí stejně. Scénář musíte pravidelně číst, testovat a čistit.

Výhoda Co z ní plyne Limit
Nízká cena kontaktu po vybudování databáze dá se pracovat s retencí databázi musíte získat legálně
Přesné měření kliků a tržeb lze řídit podle výsledku open rate je kvůli Apple MPP méně spolehlivý
Automatizace podle chování vyšší relevance špatný trigger škodí rychleji než ruční rozesílka

Pokud e-mailing posílá návštěvnost na web, řešte i stránku po kliknutí. K tomu patří Konverzní optimalizace (CRO): úvod pro marketéry.

Typy e-mailů v marketingu

Newsletter je pravidelný obsahový e-mail. Hodí se pro magazíny, e-shopy s poradenským obsahem, služby a firmy, které potřebují dlouhodobě držet pozornost. Litmus ve State of Email 2026 uvádí, že nejvýkonnější programy s návratností 45:1 a více častěji posílají newslettery a onboardingové e-maily.

Jednorázová kampaň je časově omezená rozesílka: novinka, sezónní nabídka, slevová akce, výprodej, pozvánka. Má termín a měří se proti jednomu cíli.

Automatizace se spouští podle chování. Welcome série po přihlášení, opuštěný košík po nedokončené objednávce, post-purchase e-mail po nákupu nebo win-back kampaň po delší neaktivitě. Omnisend uvádí, že opuštěný košík, welcome e-maily a browse abandonment tvořily 87 % automatizovaných objednávek v jeho datech.

Transakční e-mail potvrzuje akci: objednávku, platbu, registraci, změnu hesla. Primárně neslouží jako reklama, ale může nést doplňkovou informaci. U transakčních e-mailů oddělte služební obsah od obchodního sdělení.

Typ e-mailu Spouštěč Hlavní metrika
Newsletter pravidelný plán kliknutí, návraty na web
Kampaň kalendář nebo akce tržby, poptávky, CTR
Automatizace chování kontaktu konverze, revenue per recipient
Transakční e-mail objednávka nebo účet doručení, správnost obsahu

Jak začít s e-mail marketingem krok za krokem

První krok není výběr nástroje. Nejdřív si napište, proč má někdo e-maily odebírat a jakou hodnotu dostane během prvních 30 dnů. Bez toho skončíte u občasné rozesílky bez rytmu.

Druhý krok je audit kontaktů. Rozdělte je minimálně na zákazníky, zájemce se souhlasem, kontakty bez doložitelného souhlasu a neaktivní adresy. U zákona č. 480/2004 Sb. potřebujete rozlišit souhlas a zákaznický vztah, protože pro každý režim platí jiné podmínky.

Třetí krok je technika: doména, DNS záznamy, šablona, měření a odhlášení. Gmail u hromadných odesílatelů pracuje s hranicí přibližně 5 000 zpráv denně na osobní Gmail adresy. Pro tyto odesílatele vyžaduje SPF, DKIM i DMARC.

Čtvrtý krok je první jednoduchý plán. Pro e-shop obvykle stačí formulář, welcome série, opuštěný košík a post-purchase e-mail. Pro službu stačí lead magnet, uvítací série a obsahový newsletter.

V PPC jsem si opakovaně ověřila, že kanál bez cíle se špatně optimalizuje. U e-mailingu je to stejné. Před první rozesílkou určete, zda měříte objednávky, poptávky, čtenost obsahu nebo reaktivaci databáze.

Jak legálně sbírat kontakty

Kontakty sbírejte přes formulář, objednávkový proces, registraci, stažení materiálu nebo soutěž. U každého zdroje musí být jasné, k čemu se člověk hlásí. Souhlas má být svobodný, konkrétní, informovaný a jednoznačný. Z GDPR v praxi plyne i zákaz předem zaškrtnutého políčka.

Double opt-in není v českém zákoně výslovně povinný, ale pomáhá prokázat, že e-mailovou adresu zadal skutečný vlastník schránky. Technicky funguje tak, že po vyplnění formuláře odejde potvrzovací e-mail a kontakt se aktivuje až po kliknutí. U databáze sbírané přes formulář bych ho používala jako výchozí postup.

Lead magnet má dávat smysl k tomu, co budete posílat dál. E-book o výběru granulí nepomůže databázi pro B2B software. Sleva za e-mail přivede kontakty citlivé na cenu. U odborného obsahu získáte méně kontaktů, ale obvykle s lepším záměrem.

U každého kontaktu ukládejte minimálně datum souhlasu, zdroj, verzi textu souhlasu a IP adresu nebo jiný technický údaj, který umí nástroj uložit. Pokud souhlas neprokážete, počítejte s tím, že je slabý.

GDPR, souhlas, odhlášení a oprávněný zájem

V Česku nestačí napsat „máme oprávněný zájem“. Pro obchodní sdělení musíte vedle GDPR řešit i zákon č. 480/2004 Sb. ÚOOÚ k němu uvádí, že možnost odmítnout zasílání obchodních sdělení musí být zřetelná, jasná, jednoduchá a zdarma nebo na účet podnikatele.

V praxi se nejčastěji řeší dvě cesty. První je souhlas u nezákazníků, například přes formulář k newsletteru. Druhá je zákaznická výjimka, kdy jste e-mail získali v souvislosti s prodejem výrobku nebo služby a posíláte obchodní sdělení týkající se vlastních obdobných výrobků nebo služeb. I tam musí mít zákazník možnost odmítnout sdělení už při získání kontaktu a potom v každém e-mailu.

EDPB ve vodítkách 1/2024 řeší oprávněný zájem podle čl. 6 odst. 1 písm. f) GDPR jako tříkrokový test: existence oprávněného zájmu, nezbytnost zpracování a vyvážení se zájmy subjektu údajů. Pro e-mail marketing to není volná vstupenka k rozesílce. Znamená to povinnost obhájit právní základ a respektovat zvláštní pravidla pro elektronická obchodní sdělení.

Do každého marketingového e-mailu patří identifikace odesílatele a funkční odhlášení. Gmail a Yahoo od roku 2024 vyžadují u hromadných odesílatelů také snadné odhlášení. RFC 8058 popisuje technický mechanismus one-click unsubscribe přes hlavičky List-Unsubscribe a List-Unsubscribe-Post.

Tato část není právní služba. U sporných databází, soutěží, partnerských databází nebo B2B kontaktů má smysl zapojit právníka, protože chyba se neprojeví jen horší metrikou. Může přinést i regulatorní riziko.

Segmentace databáze

Segmentace znamená, že neposíláte všem totéž. Kontakty rozdělíte podle chování, nákupů, zájmu, zdroje kontaktu, aktivity nebo fáze vztahu. V e-mailingu je to rychlá cesta ke zlepšení výkonu bez zvýšení frekvence.

Klaviyo ve svém e-commerce benchmarku uvádí, že automatizace dosahují více než trojnásobného click rate oproti kampaním: 5,58 % proti 1,69 %. Nejde jen o funkci v nástroji. Rozhoduje relevance a načasování.

Pro e-shop začněte těmito segmenty:

Segment Podmínka Co posílat
Nový kontakt bez nákupu přihlášení, žádná objednávka welcome série, první nabídka
Nový zákazník první objednávka za posledních 30 dnů péče po nákupu, návod, doplněk
Aktivní zákazník nákup za posledních 90–180 dnů novinky, doplňkové produkty
Neaktivní kontakt bez kliknutí nebo nákupu 6–12 měsíců reaktivace, potom čištění

U B2B segmentujte podle staženého materiálu, tématu zájmu, velikosti firmy, role v rozhodování a aktivity. U obsahového webu podle témat, která člověk čte nebo stahuje.

Pozor na příliš mnoho segmentů na začátku. Databáze s 800 kontakty nepotřebuje 30 mikrosegmentů. Lepší jsou 4 použitelné skupiny, pro které opravdu vytvoříte odlišný obsah.

E-mail marketingová strategie

Strategie určuje, komu píšete, proč mu píšete, jak často, s jakou nabídkou a podle čeho vyhodnotíte výsledek. Bez ní budete řešit předmět e-mailu, ale ne důvod, proč má zpráva existovat.

Začněte čtyřmi rozhodnutími:

  1. Cíl: objednávky, poptávky, opakované návštěvy, retence nebo vzdělávání trhu.
  2. Databáze: zákazníci, zájemci, čtenáři, partneři nebo kombinace.
  3. Rytmus: týdenní, čtrnáctidenní, měsíční nebo jen behaviorální automatizace.
  4. Měření: tržby, revenue per recipient, click rate, odhlášení, odpovědi.

Litmus ve State of Email 2026 uvádí, že top 8 % programů s návratností 45:1 a více častěji pracuje s newslettery a onboardingem. Omnisend v datech za rok 2025 ukazuje, že automatizace tvořily 2 % objemu, ale 37 % tržeb. Rozumná strategie proto kombinuje pravidelný vztahový obsah s automatizacemi podle záměru.

Příklad měsíčního plánu pro menší e-shop:

Týden Rozesílka Cíl
1 poradenský newsletter návrat na web, důvěra
2 segmentovaná nabídka pro zákazníky opakovaný nákup
3 obsah podle sezóny práce s poptávkou
4 reaktivace části databáze čištění a návrat kontaktů

Strategie nemá stát na slevách. Sleva funguje krátkodobě, ale naučí databázi čekat. U dražších produktů často lépe funguje poradenský obsah, srovnání, recenze, ukázka použití nebo odpověď na námitku.

Jak napsat účinný e-mail

Dobrý marketingový e-mail má jeden hlavní cíl. Předmět podporuje otevření, ale nesmí slíbit něco, co tělo nesplní. Preheader doplňuje předmět. První odstavec vysvětluje, proč e-mail přišel. Výzva k akci má odpovídat fázi rozhodování.

Open rate berte opatrně. Apple Mail Privacy Protection, zavedená v roce 2021, skrývá část dat o otevření a podle Litmus se přes 50 % otevření děje na zařízení s aktivovanou ochranou MPP. Proto předmět netestujte jen podle otevření. Sledujte kliknutí, objednávky, odpovědi a odhlášení.

Struktura jednoduchého obchodního e-mailu:

  1. Předmět: konkrétní důvod k otevření.
  2. Preheader: doplnění nabídky nebo kontextu.
  3. První věta: proč e-mail posíláte.
  4. Tělo: jedna nabídka nebo jedna myšlenka.
  5. CTA: jeden primární krok.
  6. Patička: identifikace odesílatele a odhlášení.

U předmětu se vyhněte falešné naléhavosti, přepáleným superlativům a trikům typu „Re:“ bez předchozí komunikace. Krátkodobě mohou zvednout otevření. Dlouhodobě zhorší důvěru a stížnosti na spam.

A/B testování má smysl až ve chvíli, kdy máte dost velký vzorek. Test na 300 kontaktech často nerozliší náhodu od skutečného rozdílu. U malých databází raději sledujte opakované trendy přes více rozesílek.

Design, šablony a mobilní zobrazení

E-mail se čte ve schránce, ne na vašem webu. Šablona musí být lehká, čitelná, použitelná na mobilu a odolná vůči různým e-mailovým klientům. Nepřenášejte do e-mailu celý vizuál webu, pokud tím zhoršíte čitelnost.

Základ je responzivní šířka, dostatečně velké písmo, kontrastní tlačítko a textová alternativa k obrázkům. Obrázkový e-mail bez živého textu je riziko: některé schránky obrázky blokují, čtečky obrazovky nepřečtou sdělení a spam filtry mohou reagovat hůř.

Kontrolujte minimálně tyto body:

Kontrola Proč
Mobilní náhled část pošty se čte na telefonu
Tmavý režim některé klienty mění barvy
Alt text u obrázků pomáhá při blokování obrázků
Velikost tlačítka na mobilu musí jít snadno stisknout
Textové odhlášení nesmí být schované v obrázku

Google u odesílatelů vyžaduje, aby zprávy splňovaly technické požadavky včetně správné autentizace. Yahoo ve svých sender best practices zdůrazňuje zarovnání domény v hlavičce From s SPF nebo DKIM doménou pro DMARC alignment. Design proto neoddělujte od techniky. Krásný e-mail, který padá do spamu, nepracuje.

Automatizace, které má smysl nastavit jako první

Automatizace mají smysl tam, kde uživatel udělal konkrétní akci. U e-shopu začněte welcome sérií, opuštěným košíkem a post-purchase péčí. Omnisend uvádí, že opuštěné košíky, welcome e-maily a browse abandonment přinesly 87 % všech automatizovaných objednávek v jeho datech. Klaviyo uvádí, že flows mají 13× vyšší placed order rate než kampaně.

Začněte tímto pořadím:

Automatizace Spouštěč Doporučený obsah
Welcome série potvrzené přihlášení očekávání, výhoda, nejlepší obsah
Opuštěný košík produkt v košíku bez objednávky připomenutí, důvěra, případně pobídka
Post-purchase dokončená objednávka návod, péče, doplněk
Reaktivace dlouhá neaktivita preference, poslední relevantní nabídka
Win-back zákazník dlouho nenakoupil návrat podle historie nákupu

V e-commerce bych automatizace stavěla dřív než složité plošné kampaně. Reagují na projev zájmu. U PPC účtů v měřítku tisíců kampaní platí stejný princip: ruční práce se bez struktury rozpadne. E-mailing není výjimka.

U služeb začněte uvítací sérií po stažení materiálu. První e-mail doručí slíbený obsah, druhý vysvětlí související problém, třetí nabídne další krok. Nepředstírejte osobní péči, pokud jde o automatickou sekvenci. Lidé snesou automatizaci, když je užitečná a férová.

Doručitelnost: SPF, DKIM, DMARC a reputace domény

Doručitelnost rozhoduje, zda se e-mail dostane do doručené pošty, spamu, promo složky nebo vůbec neodejde. Nestačí, že nástroj ukáže „odesláno“. Sledujte doručení, bouncy, spam complaint rate, reputaci domény a technickou autentizaci.

SPF říká, které servery smějí posílat e-maily za vaši doménu. DKIM přidává kryptografický podpis zprávy. DMARC určuje, co má příjemce dělat, když SPF nebo DKIM nesedí, a vyžaduje zarovnání domény. Gmail od roku 2024 vyžaduje u všech odesílatelů SPF nebo DKIM, u hromadných odesílatelů SPF, DKIM i DMARC.

Google doporučuje držet spam rate pod 0,10 % a vyhnout se hranici 0,30 %. Ve FAQ k sender guidelines uvádí, že hromadní odesílatelé se při spam rate nad 0,30 % nemohou dostat do režimu zmírnění, dokud zůstanou nad touto hodnotou. Po návratu pod 0,30 % musí vydržet 7 po sobě jdoucích dnů.

Technický checklist:

Oblast Minimum
SPF zahrnout rozesílací nástroj do DNS
DKIM podepisovat e-maily doménou odesílatele
DMARC začít alespoň na p=none, sledovat reporty
Odhlášení viditelný odkaz a one-click u hromadných odesílatelů
Reputace čistit neaktivní kontakty a sledovat stížnosti

Doručitelnost se kazí postupně a opravuje pomalu. Nejlevnější prevence je neposílat lidem, kteří opakovaně neotevírají, neklikají a nikdy nenakoupili.

Jak vybrat e-mailingový nástroj

Nástroj vybírejte podle databáze, integrací, automatizací, podpory, doručitelnosti a práce s GDPR. Samotná cena za kontakt je jen část nákladu. Levný nástroj bez napojení na e-shop může stát víc času než dražší systém s hotovou integrací.

Srovnání nástrojů nechávám samostatnému článku, protože ceny a limity se mění rychle. Pro orientaci k 4. 9. 2026: Ecomail uvádí bezplatný tarif do 200 kontaktů a placené tarify od 20 USD měsíčně při měsíční platbě. SmartEmailing uvádí cenu od 5,23 EUR měsíčně při roční platbě pro databázi do 500 kontaktů. MailerLite má bezplatný tarif s limitem 2 500 e-mailů měsíčně a placený tarif od 12 USD měsíčně. MailerLite zároveň 16. 6. 2026 aktualizoval svůj free plan.

Pro český trh dávají často smysl Ecomail nebo SmartEmailing kvůli češtině, podpoře a lokálním integracím. Mailchimp a MailerLite se hodí spíš tam, kde tým pracuje v angličtině nebo chce globální ekosystém. Klaviyo je silné pro e-commerce s vyšším důrazem na data a automatizace.

Situace Co řešit při výběru
Malý web s newsletterem cena, jednoduchý editor, formuláře
Český e-shop Shoptet nebo jiné napojení, automatizace, čeština
Rostoucí e-commerce segmentace, produktový feed, revenue reporting
B2B služba CRM integrace, scoring, formuláře
Obsahový projekt šablony, RSS, segmenty podle témat

Detailní výběr nástroje rozebírám zvlášť v článku Ecomail vs Mailchimp: srovnání.

Jak měřit výsledky e-mail marketingu

Měřte podle cíle. Newsletter nemá stejnou metriku jako opuštěný košík. U obsahového newsletteru sledujte kliknutí a návraty na web. U e-shopu tržby, objednávky a revenue per recipient. U B2B poptávky, odpovědi a kvalitu leadů.

Základní metriky:

Metrika Co znamená Poznámka
Delivery rate podíl doručených e-mailů hlídá techniku a databázi
Open rate podíl otevření kvůli Apple MPP méně spolehlivý
CTR kliknutí z doručených e-mailů lepší signál zájmu než open rate
CTOR kliknutí z otevřených e-mailů závisí na spolehlivosti otevření
Konverzní poměr podíl příjemců nebo klikajících, kteří splnili cíl nutné měřit v analytice
Unsubscribe rate odhlášení signál relevance a frekvence
Spam complaint rate označení jako spam tvrdý signál pro doručitelnost

Omnisend uvádí u kampaní v e-commerce za rok 2025 open rate 30,41 %, CTR 0,74 %, konverzní poměr 0,08 % a unsubscribe rate 0,20 %. MailerLite uvádí za rok 2025 napříč svými daty open rate 43,46 %, click rate 2,09 % a unsubscribe rate 0,22 %. Rozdíl ukazuje, proč nemá smysl opisovat jeden benchmark bez kontextu.

Do měření přidejte UTM parametry. Bez nich se návštěvy v Google Analytics 4 mohou slít s jinými zdroji. Pro e-mailing používejte jednotně utm_medium=email, u kampaní jasný utm_campaign a u odkazů rozumný utm_content.

Benchmarky a realistická očekávání

Benchmark není cíl. Je to hrubé srovnání, které pomůže poznat extrém. Pokud má newsletter 8% open rate a 0,05% CTR, pravděpodobně řešíte kvalitu databáze, doručitelnost nebo obsah. Pokud má 55% open rate, neznamená to automaticky výborný výkon, protože Apple MPP otevření zkresluje.

Pro rok 2025 a 2026 lze brát jako orientační pásmo:

Zdroj Typ dat Open rate Click rate / CTR Odhlášení
Omnisend 2026 e-commerce kampaně, data 2025 30,41 % 0,74 % 0,20 %
MailerLite 2025 kampaně napříč obory 43,46 % 2,09 % 0,22 %
Mailchimp oborové benchmarky průměr 34,23 % liší se podle oboru liší se podle oboru
Klaviyo 2026 e-commerce kampaně 31 % 1,69 % podle oboru

U automatizací čekejte jiné hodnoty než u plošných kampaní. Klaviyo uvádí u flows click rate 5,58 % proti 1,69 % u kampaní. Omnisend uvádí, že automatizace konvertovaly téměř 19× lépe než kampaně a generovaly 22× více tržeb na e-mail.

Realistické očekávání pro malý projekt: první měsíc nastavíte sběr, základní automatizace a měření. První smysluplné závěry přijdou až po několika rozesílkách nebo po dostatečném objemu automatizací. U malé databáze se jednotlivé výsledky snadno rozhoupou náhodou.

Nejčastější chyby v e-mail marketingu

První chyba je koupit databázi. Je právně riziková, má slabý vztah ke značce a často poškodí reputaci domény. Zákon č. 480/2004 Sb. stojí na souhlasu nebo zákaznickém vztahu, ne na tom, že někdo prodá tabulku kontaktů.

Druhá chyba je posílat všem stejný e-mail. Pokud zákazník koupil produkt včera, nemá dostat stejnou akci jako člověk, který rok nereagoval. Segmentace podle nákupu za 30, 90 nebo 180 dnů je jednoduchá a často stačí k prvnímu zlepšení.

Třetí chyba je sledovat jen open rate. Apple Mail Privacy Protection od roku 2021 zkresluje otevření a Litmus uvádí, že přes 50 % otevření probíhá na zařízeních s aktivovanou MPP. Kliknutí a konverze mají větší váhu.

Čtvrtá chyba je špatné odhlášení. Když ho schováte, lidé častěji kliknou na spam. Google pracuje s hranicí 0,30 % stížností na spam jako s tvrdým problémem pro hromadné odesílatele. Viditelné odhlášení je lepší než naštvaný příjemce.

Pátá chyba je nečistit databázi. Neaktivní kontakty zvyšují náklady, snižují engagement a mohou zhoršit reputaci. U kontaktů bez aktivity za 6–12 měsíců nastavte reaktivační sérii a potom je vyřaďte nebo výrazně omezte rozesílku.

Pokud si nejste jistí pojmy jako CTR, konverzní poměr nebo indexace, může se hodit SEO slovníček: 50 pojmů vysvětleno.

Praktický 30denní plán pro začátečníky

Prvních 30 dnů má vytvořit základ, ne dokonalý systém. Cílem je legální sběr kontaktů, měření, jedna pravidelná rozesílka a první automatizace.

Období Úkol Výstup
Den 1–3 audit databáze a právních základů seznam použitelných kontaktů
Den 4–7 výběr nástroje a DNS SPF, DKIM, DMARC
Den 8–10 formulář a double opt-in nový sběr kontaktů
Den 11–15 welcome série 2–3 e-maily
Den 16–20 první newsletter nebo kampaň rozesílka s UTM
Den 21–25 opuštěný košík nebo lead nurture první automatizace podle chování
Den 26–30 vyhodnocení a úprava segmentů plán na další měsíc

U e-shopu bych během prvních 30 dnů preferovala welcome sérii a opuštěný košík. Omnisend uvádí, že automatizované e-maily tvořily 2 % objemu a 37 % tržeb z e-mailu. Klaviyo uvádí více než trojnásobný click rate u flows proti kampaním. To jsou dost silné důvody nezačínat jen ručním newsletterem.

U služeb nahraďte opuštěný košík sekvencí po stažení materiálu. Tři e-maily stačí: doručení slíbeného materiálu, rozšíření tématu, nabídka konzultace nebo ukázky. U obsahového webu začněte pravidelným newsletterem a segmentací podle témat.

Checklist před odesláním kampaně

Před každou rozesílkou zkontrolujte obsah, segment, techniku a měření. Chyba v e-mailu nejde opravit stejně snadno jako chyba na webu. Po odeslání už žije ve schránkách.

Checklist:

  • Cíl kampaně je jeden a odpovídá mu hlavní odkaz.
  • Segment odpovídá nabídce a vylučuje lidi, pro které je e-mail nerelevantní.
  • Předmět a preheader nelžou o obsahu.
  • E-mail má funkční odhlášení.
  • Odesílatel je rozpoznatelný a odpovídá doméně.
  • UTM parametry jsou vyplněné.
  • Slevový kód, cena a termín platí stejně v e-mailu i na webu.
  • Mobilní náhled je čitelný.
  • Obrázky mají alt text.
  • Testovací e-mail prošel do hlavních schránek.
  • Neodesíláte na potlačené, odhlášené nebo neaktivní kontakty.
  • Všechna čísla v e-mailu odpovídají landing page.

U hromadných odesílatelů přidejte kontrolu Gmail Postmaster Tools. Google ve FAQ uvádí denní aktualizaci spam rate a sedmidenní období pod 0,30 % pro návrat k možnosti mitigace. U větších databází není doručitelnost administrativní detail, ale podmínka výkonu.

Jak dělat e-mail marketing dlouhodobě dobře

Dlouhodobě funguje e-mail marketing, který respektuje vztah s kontaktem. Sbírá adresy poctivě, posílá relevantní zprávy, měří podle obchodního cíle a čistí databázi. Nástroj vyberte až podle toho.

Pro malé firmy je rozumné začít jednoduše: formulář, double opt-in, měsíční nebo čtrnáctidenní newsletter, welcome série a jedna automatizace podle chování. Pro e-shop přidejte opuštěný košík, post-purchase péči a segmentaci podle nákupní historie. Pro obsahový projekt propojte e-mailing s tématy článků a návraty na web.

Nečekejte jistý výdělek z každé rozesílky. E-mailing pracuje s důvěrou, relevancí a načasováním. Když databázi přetížíte, lidé se odhlásí nebo označí zprávy jako spam. Google u hromadných odesílatelů pracuje s hranicí 0,30 % stížností na spam. Když necháte databázi měsíce bez kontaktu, vztah vychladne.

Dobré pravidlo je jednoduché: každý e-mail musí mít důvod, který obstojí i bez slevy. Pokud důvod nemáte, neposílejte.

Zdroje

Komentáře

Máte k článku dotaz nebo vlastní zkušenost? Napište mi a já vám ráda odpovím.

Načítám komentáře…

Přidat komentář